Než se stanete sami rodiči nebo podnikateli, každý vám říká, jak je to skvělé. Jak se váš svět změní k lepšímu. S dětmi budete šťastnější. Jako podnikatelé budete mít víc času a peněz.

Všude na vás útočí reklama. Nalíčená a načesaná parodie na Stepfordskou paničku v krásně naklizené kuchyni servíruje zaručeně BIO jogurt se zaručeně pravými čerstvými jahodami načinčané a upravené rodince. Její miminko spokojeně chrupká v postýlce a její školák u snídaně předčítá Shakespeara. Taťka, který si s chutí nacpal bříško ovesnou kaší, nasedá do svého elektromobilu a odjíždí šéfovat svému miliardovému impériu. Prostě sen.

A potom – se probudíte. Sedíte v pyžamu. Ne vlastně to je spací tričko, které se spacím tričkem stalo ve chvíli, kdy jste opět nestihla nafrkat pračku jinýma než dětskýma věcma. Rozhlédnete se po svém bytě a snažíte se ignorovat lamentujícího manžela, který zrovna stoupl na lego kostičku. Stejně jako se snažíte ignorovat neustále se opakující:  „Mami, mami, mami, mami, dívej, mami.“ Ve vaší hlavě je jediná věc – malinkatý opičák s činely, který se dokola ptá: „Kde se to, sakra, vypíná?“

Ano. Když se stanete rodiči nebo podnikateli (a nedej bože obojí naráz), dojde vám, že to všechno byl ten nejlživější a zároveň nejfunkčnější marketing v historii lidstva. A vy jste na to skočili stejně jako miliony lidí stovky a tisíce let před vámi. Lepší marketingové výsledky má snad už jen církev. Ti vám taky slibují ráj výměnou za vlastní chudobu. Protože váš majetek potřebují oni.

S dětmi přijde stres. Strach o život: častěji o ten vlastní.  A spánková deprivace. Přicházíte o peníze a čas.

S podnikáním přijde stres. Strach o život: samozřejmě, že o váš vlastní. A spánková deprivace. Přicházíte o čas a peníze furt leda někam posíláte, sotva vám nějaké dorazí na účet. Podělaný faktury.

Ráno na WC si čtete příběh úspěšné maminkatelky, která je hlavní hrdinkou nového čísla časopisu Forbes Česko v kategorii „30 pod 30“.  Založila start-up s převratnýma hi-tech plenkama, který analyzujou to naděláno v plíně vašeho milovaného potomka, o kterém byste, po vzoru S tebou mě baví svět, řekla, že se posralo. Po přečtení příběhu maminkatelky už budete navždy o sraní svého dítěte přemýšlet jako o cestě dítěte k sebevyjádření a k uvolnění svého vnitřního já za účelem zdravého a neagresivního vývoje dítěte v moderní společnosti“. Jo a tyhle „chytré plínky“ vám řeknou, jestli vaše dítě papá dost mrkvičky a jestli ho máte dát raději na Harvard nebo k psychiatrovi.

S uvědoměním si, že máte taky „30 pod 30“, přemýšlíte, co si nadělíte ke 40. narozeninám. 30 už vám totiž dávno bylo a váš stav bankovního účtu je rozhodně pod 30. Pod 30 Kč. Ten dárek je wellness all inclusive pobyt na zámku. V Bohnicích na psychiatrii.  Ostatně: je to zadara a je to tam hezký. Na víc nemáte. Dělají tam boží volnočasový aktivity. Na účet veřejného systému zdravotnictví se tam dost kvalitně vyspíte. Neustále vám vyjadřují své pochopení. Netlačí na vás. A to všechno zadara. A když nemůžete usnout, mají prima drogy. Taky zadara.