top of page

Asi jsem chytla modrou krev: eSuba vítězem Hitpoint Masters 2022

Aktualizováno: 23. 8. 2022

Včerejší finále Hitpoint Masters Summer 2022 bylo překvapením v mnoha ohledech. Herně i pro mě osobně. Očekávaný přejezd od týmu Entropiq (EIQ) se nekonal a výhru si odnáší tým eSuba (ESB), která celou letní sezónu ladila formu a nakonec ji našla. Esuba přehrála Dynamo Eclot (DNE) 3:1 a týmu Entropiq zmařili sen o EU Masters v napínavém souboji s výsledkem 3:2.


Z favorita poraženým celého turnaje: Co zlomilo Entropiqu vaz?

Už při nástupu na stage vypadal favorit soutěže jako tým, kterému chybí dobrá nálada. Denykův poker face byl možná výrazem soustředění. Ovšem vedle Robocopa, který si jako jediný přinesl na stage i úsměv, byl kontrast značný.

Favorizovaný Entropiq se na stagi bohužel potýkal s mnohými problémy. Těžko říct, zda týmu zlomil vaz chybějící Rames, kterému opět nedali vízum na cestu do ČR. Nebo jeho velké problémy s internetem. Určitě nepomohl velmi nepřesvědčivý výkon Erena. Ve chvíli, kdy za další přerušení hry mohly vybité baterky v myši, člověk si musel položit otázku, jak vypadá precizní příprava na nejdůležitější zápas sezóny.

Celou hru už potom nezachránil absolutně fantastický výkon Khantose, Denyka a Robocopa. Možná týmu chyběla i dostatečně hlasitá podpora vlastních fanoušků. Protože Entropiq je týmem, který prohrál i na fanoušky. Entropiq je týmem, který včera prohrál na všech frontách.

Dalo by se vše omluvit tím, že na tým, jako na favorita, musel být obrovský tlak. A nutno říct, že pro Entropiq tady pochopení příliš neplatí. Tým s největším rozpočtem u nás, maximálně profi zázemí, velmi zkušení hráči a celý split deklarované sebevědomí „nás tuzemská soutěž nezajímá, my si jdeme rovnou do Evropy“ měl prostě vyhrát bez známky zaváhání. Protože lze očekávat, že v Evropě to bude konkurenčně ještě tvrdší.

Na fanoušky vyhrálo Dynamo

Svitavskou Fabriku vyhráli fanoušci. Právě Dynamo si svým zápalem, přístupem a srdnatým nasazením ve hře získalo velkou fanouškovskou základnu. Dalo se počítat s tím, že eSuba jako matador soutěže si na nedostatek fanoušků nemůže stěžovat.

My ve Svitavách zažili stav, kdy DNE kotel překřičel ten eSubácký. Fantastická atmosféra musela být pro oba týmy opravdovým zážitkem. A když říkám oba, myslím tím 2 ze 3. Protože EIQ kotel spal. Nefungoval. Vlajkonoška dosáhla leda toho, že pár lidem kolem sebe dala vlajkou přes držku, jak zběsile nízko s ní mávala.


Entropiq nepocítil vřavu fanouškovské základny. Protože hlas pár z nás, co jsme fandili EIQ proti Esubě slábnul s každou další chybou ve hře. Erenovo bezbřehé bloudění po mapě zachránil leda Khantos a jeho jako vždy úžasný výkon (twl, ten pentakill???) ve spolupráci se silným kombem Denyka a Robocopa. Ovšem i vzdálený Rames byl asi ovlivněn nepohodou z neustálých internetových trablů a jeho výkon prostě nebyl tím, na co jsme zvyklí.

Proti tomu eSuba si musela užít fantastickou atmosféru, kterou diváci vytvořili. Poklonu bych vysmekla klukům v Brute dresech s bubnem. Protože mimo aktivního fandění, bavili celou arénu skvělou show. Myslím, že široký repertoár od Kryštofů po „…chytila jsem na pasece žížalu“ byla pecka. Už od #Praguechamps jsme pravděpodobně jediná lolkařská země, která nejvíc fandí moderátorům a pauze ve hře.

After party a setkání s bohy s modrou krví

Jak jsem avizovala, letošní Svitavy pro mě byly překvapením i v osobní rovině. Poznala jsem hodně zajímavých mladých lidí. A ve většině případů jsem nadšená. Lidi milí, příjemní a vtipní. Moji pravidelní čtenáři vědí, že je tým, na kterém obvykle nenechám nit suchou za komunikaci na sítích a Twitchi.

Sluší se říct, že kluci z Esuby jsou při osobním setkáním mnohem příjemnější, než se jeví na třeba na Twitchi, Twitteru nebo Discordu. Asi neslevím ze svého názoru, že někteří by se nad svým vystupováním a chováním zamyslet měli. Na druhou stranu musím kvitovat, že navzdory mé kritice, jsem s pár klukama z Esuby prohodila slovo a jsem příjemně překvapená.

Navíc ten příběh včerejška, vidět na vlastní oči, jak to "eSuba ego" (modří vědí) žene kluky vpřed. Jak mají hlad po vítězství. Jak si Jejky systematicky a disciplinovaně jde pro svůj desátý titul. Jak se Dany a Sajator ženou za svým a trestají každou chybu soupeře. Jak se Welcom neomylně trefí kdykoliv to je potřeba. To je prostě něco, co se musí týmu eSuby nechat. Sakra dobrá práce. A právě proto se stali vítězi.

Moje oblíbené Dynamo je plné skvělých talentů a jsem si jistá, že o nich ještě uslyšíme. Ovšem ve Svitavách prostě vyhrála zkušenost, která navzdory nervozitě eSubu dostala vpřed. Tady si troufám, očima fanouška, tvrdit, že kluci z Dynama prostě udělali všechno, co mohli. Dali do toho srdíčko. Vidět po zápasech smutného Smartyho, rozhozeného Jackiska, to mi bylo líto. Ale asi byl ten tlak a stage moc a ty zkušenosti prostě chyběly. Stejně nemám pochyb, že udělali maximum a jako fanoušek jsem na svůj tým hrdá.

A protože kluci z Esuby mi včera ukázali, co jsem do té doby u nich neviděla, tedy to „ego“ podpořené fantastickým výkonem, musím říct klukům vysmeknout poklonu. Ačkoliv někteří členové jejich akademky se od svého main týmu mají ještě co učit. I na poli chování a komunikaci. A někteří mi včera ukázali, že ve skutečnosti jsou to formáti, co se dokážou postavit jedné upindané ženské a normálně s ní prohodit pár slov a chovat se slušně. #respekt pro Knedlu a Lafsona.


A protože kluci z eSuby mi včera ukázali, co jsem do té doby u nich neviděla, tedy to „ego“ podpořené fantastickým výkonem, musím říct klukům vysmeknout poklonu. Ačkoliv někteří členové jejich akademky se od svého main týmu mají ještě co učit. I na poli chování a komunikaci. A někteří mi včera ukázali, že ve skutečnosti jsou to formáti, co se dokážou postavit jedné upindané ženské a normálně s ní prohodit pár slov a chovat se slušně. #respekt pro Knedlu a Lafsona.

Hitpoint nezklamal – organizace level okresního přeboru

Finále League of Legends se po 3 letech covidu vrátilo do Svitav, do kulturního centra Fabrika. A opět musím konstatovat, že organizátor naší oficiální League of Legends soutěže by měl zpytovat svědomí a promyslet, jestli trochu neusnul na vavřínech. Protože takto si prostě organizaci ligové soutěže nelze představit. Protože organizace opravdu odpovídá okresnímu přeboru.

Hitpoint vyhlásil, že od 12:30 začne pouštět fanoušky do Fabriky. Když jsme ještě po hodině stáli venku před Fabrikou, byla jsem opravdu nadšená, že neprší.

První zápas měla Esuba s Dynamem odehrát od 13:30 hodin. Když samozvaný král esportu Ondra Báča nastoupil na pódium a žertoval, že Hitpointí čas frčí v jiném časovém pásmu, měla jsem chuť vtrhnout na pódium a jednu výchovnou mu lištit.

Opravdu nerozumím tomu, co je vtipné na tom, že nechám své platící fanoušky stát hodinu venku. Díky bohu, že zrovna nepršelo. A že nervózní týmy před důležitými zápasy nechám vycukat o dvě hodiny déle, než s čím počítali. Do zákulisí nevidím, ale upřímně doufám, že majitelé týmů dají panu Báčovi a jeho Hitpointu pocítit, že tohle se prostě nedělá. Je to lajdácké, nedospělé a neohleduplné vůči všem zúčastněným. A svědčí to o absolutní neschopnosti věci zorganizovat tak, aby sakra klaply.

Zpoždění se neslo celým dnem. Pokud by se obě BO5 odehrály v maximálním možném počtu zápasů, končil by turnaj někdy kolem půlnoci. Když připočteme pauzy, technické problémy a hromadu dalších věcí, i tak by se končilo tak v 1 ráno.

Bylo mi líto hráčů i nás fanoušků. Spousta fanoušků neměla zajištěné ubytování a museli si rozmyslet, zda pojedou posledním spojem ze Svitav tak, aby se vůbec dostali domů. Nebo zda zůstanou a prostě počkají na první možný spoj.

S ohledem na tragickou až nulovou komunikaci Hitpointu, kdo jel poprvé, měl hlad. A žízeň jste zahnali až když jste si vystáli frontu. Obsluha ve Fabrice byla týmem těch nejvíc neorganizovaných slimáků ve světě pohostinství a gastronomie. Ano, bylo by snadné smáznout zodpovědnost Hitpointu tím, že oni za to nemohou. Pravdou však je, že organizátor si vybírá své partnery. Takže ano. Hitpoint nechal své fanoušky celý den hlady.

Mohla jsem se vydat ven, do víru ulic Svitav a hledat, kde se v neděli na malém městě najíst. Mohla. Jenže já bych čekala, že se Hitpoint postará. Ty párky v rohlíku byly spíš vtipem.

Přitom domluvit se provozovateli baru, aby třeba navařili alespoň kýbl česnečky, bramboračky, guláše by asi napadlo průměrně inteligentního hospodského nebo organizátora akcí. A avizovaná after party už musela logicky dokonat dílo zkázy.

Za mne je tohle jenom další ukázkou tragikomického přístupu organizátora naši nejvyšší soutěže. Pivo a párky. Když půjdu na fotbal v rámci okresního přeboru, zažiju to samé. Teplý pivo, studený párky a kulturák. Nikdo po Hitpointu nechce další #Praguechamps. Nejsem idiot a chápu, že by se to možná ekonomicky nerentovalo.

Jen si myslím, ba co víc, jsem přesvědčena, že na některé věci nejsou potřeba peníze. Jenom chuť růst, předvést se a nespoléhat se na to, že ti fans stejně přijdou, protože není, kam jinam jít.

Skvělá show díky komentátorům

Parta komentátorů se postarala o skvělou show a určitě o dobrou náladu fanoušků. Navíc klukům musím smeknout kompliment. I když by možná mohli být, nejsou to namachrovaní a nafrněný pseudojůtubeři, kteří se s nikým nebaví.

Dokonce jsem zachytila moment, kdy Petr Xnapy Jirák trpělivě pózoval na fotky s fanoušky, ačkoliv mu někteří po fotce neřekli ani dík a nerozloučili se. Tohle jsou detaily, které musíš kvitovat. Všichni kluci, tedy i David Davkouny Vogel, Tomáš Mortsche Anděl, Filip Fortanu Růžička a Jan Kangae Sekanina jsou kontaktní, přátelští a celou tou komunitou a League of Legends žijí. Milují to. A podle toho vypadá výsledek. Kluci, jste boží a byla to pecka jízda.

Díky show našich skvělých týmů a skvělé práci komentátorů si fanoušci a já mezi nimi celou neděli užila. Bavili jsme se. Nelitujeme. Teď už nám zbývá jediné:

Držet eSubě palce v EU Masters a těšit se na Winter split.

PS: Pokud náhodou někdo zachytil můj držkopád, když jsem přelejzala sedačky a rozplácla se na jak žaba na podlaze, nebojte se mi to poslat. :D


137 zobrazení0 komentářů

Související příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page